Jej siostra, Karolina Sikorska podkreśla, że jako sukcesorki rodzinnego biznesu, rozwijanego od trzech pokoleń, chcą właśnie zmieniać branżę paliwową tak, by było w innej więcej kobiet. Julia jest obecnie dyrektor zarządzającą biurem Unimotu w Genewie, Karolina jest dyrektorką marketingu w firmie i obie mocno angażują się w biznes. Wszystko po to, by były gotowe, gdy przyjdzie na to czas.
Wówczas skorzystali z tego moi koledzy z Avii, w której zrzeszony jest Unimot, przejmując pierwsze stacje autostradowe. To one stały się przyczółkiem do zbudowania przez nich drugiej największej sieci we Francji. Gdy na horyzoncie pojawiła się transakcja Lotosu, od razu podpowiedzieli mi, że takie rzeczy dzieją się raz na pół wieku albo rzadziej i trzeba podejść do tego aktywnie. Po pierwsze zadbać o to, aby po fuzji, nie została ograniczona konkurencja, bo moglibyśmy zniknąć z rynku, a po drugie starać się, aby samemu w niej uczestniczyć.
Przykładem mogą być niedawne spadki kursu akcji Polsatu, gdy rozgorzała burza wokół sukcesji w imperium Zygmunta Solorza. Unimot zadebiutował na giełdzie, jednak nadal głównym akcjonariuszem pozostała rodzina Sikorskich, która ma konkretny plan na swoją firmę. I zajmowała się na początku sprzedażą i dystrybucją olejów samochodowych. Przez lata zwiększała ofertę i zakres działalności, wchodząc w nowe obszary rynku – import, dystrybucję i eksport paliw, także LPG, potem LNG a teraz nawet paliwa lotniczego i Brent pozostanie w przedziale 71-73 USD węgla. Przedsiębiorstwo rozwija także w Polsce sieć stacji paliw pod brandem międzynarodowej organizacji Avia.
Dodaje jednak, że jest to już dobry czas na wspólną pracę i wdrażanie córek w biznes. Dobre wyniki sprawiły, że mimo niedawnego przejęcia aktywów Lotosu nasz realny poziom zadłużenia to 2,5 razy EBITDA. Zeszły rok był trochę słabszy, ale niemiarodajny ze względu na dużą presję naszego narodowego czempiona – Orlenu. Niemniej na Przegląd brokera iOCBCfx przestrzeni ostatnich kilku lat rzeczywiście sporo udało się osiągnąć. Kiedy ostatnio, w 2019 r., rozmawialiśmy z Forbesem, transakcja na aktywach Lotosu dopiero majaczyła na horyzoncie. Jest współzałożycielem, był prezesem stowarzyszenia Polska Grupa Motoryzacyjna.
- Adam Sikorski zbudował od zera jedną z największych niezależnych firm paliwowych w Polsce.
- Nikt mnie nie zmusi do angażowania się w przedsięwzięcia, na których stracimy.
- Jej siostra, Karolina Sikorska podkreśla, że jako sukcesorki rodzinnego biznesu, rozwijanego od trzech pokoleń, chcą właśnie zmieniać branżę paliwową tak, by było w innej więcej kobiet.
- Obie córki przez ostatnie dwa lata faktycznie uczyły się biznesu Unimotu, funkcjonowały na drugim planie, wchodząc coraz głębiej w tajniki firmy.
Jak wyglądają kulisy branży stacji paliwowych? – Adam Sikorski w Biznes Klasie
Adam Sikorski zbudował od zera jedną z największych niezależnych firm paliwowych w Polsce. Teraz wprowadza do wciąż rodzinnego biznesu swoje córki – Karolinę i Julię Sikorskie. Ogłoszenie sukcesji spotkało się z mieszanym odbiorem. Nam rodzina Sikorskich opowiada o blaskach i cieniach przekazywania pałeczki biznesie. Nagrody rozdane zostały podczas oficjalnej gali, która odbyła się online 24 marca 2021 r. Byki i Niedźwiedzie to nagrody przyznawane corocznie najlepszym spółkom giełdowym oraz instytucjom i organizatorom rynku kapitałowego.
Ogłoszenie sukcesji w Unimocie spotkało się z mieszanym odbiorem
Przyznanie nagrody Prezesa roku to ogromne wyróżnienie dla mnie i całego zespołu grupy UNIMOT. Myślę, że duże znaczenie w osiągnięciu sukcesu i zamknięciu roku 2020 z bardzo dobrym wynikiem miało nasze doświadczenie, elastyczność i sprawność działania, a także ryzyko, którego nie boimy się podejmować. W 2020 udało nam się wykorzystać szanse rynkowe i z sukcesem odnaleźć w tym zmiennym, pandemicznym otoczeniu – mówi Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku firm notowanych na Martingale Strategii, metoda handlu giełdzie, których inwestorzy nie lubią gwałtownych zmian.
Niektóre firmy wciąż niechętnie ich zatrudniają i nawet nie wiedzą, co tracą
W Unimocie ten proces trwa już od pewnego czasu a córki prezesa mają na swoim koncie także własne doświadczenia zawodowe, zebrane poza rodzinnym biznesem. W ten sposób Unimot skokowo zwiększył skalę działalności, stając się jednym z trzech największych graczy na rynku magazynowania paliw i wiceliderem rynku asfaltów. Jednak to tylko część ambicji firmy, która w obliczu nieuchronnej transformacji rynku paliw ma ambicje stać się multienergetycznym koncernem. Jednak współzałożyciel i aktualny szef firmy ma jasną wizję przyszłości, w której córki wchodzą do zarządu i przejmują stery w rodzinnym biznesie. Obie córki przez ostatnie dwa lata faktycznie uczyły się biznesu Unimotu, funkcjonowały na drugim planie, wchodząc coraz głębiej w tajniki firmy.
Teraz zapadła decyzja, że pora na pełniejsze zaangażowanie i przede wszystkim oficjalne zaprezentowanie sukcesorek. Wyróżnienia Byki i Niedźwiedzie przyznawane są dla najlepszych spółek, menedżerów, ekonomistów, instytucji oraz specjalistów związanych z rynkiem kapitałowym. Nagradzana jest ciężka praca, zarówno osób jak i instytucji, oraz jej efekty.
Poczułem, że nie idzie to w dobrym kierunku i pojawił się moment, żeby szybko sprzedać ten projekt bez inwestycji. Inaczej w każdy MW trzeba byłoby zainwestować milion euro, czyli dwa razy więcej niż dziś. Na razie jednak obie córki współzałożyciela firmy, deklarują pełne zaangażowanie w rodzinny biznes, który nie należy do najłatwiejszych.